Skip to content

PODSTATA DOBREJ FOTKY JEDLA

Ak sa ma spýtate, čo je na mojej práci najradšej, s istotu Vám odpoviem, že styling jedla.

Milujem sa hrať s jedlom: 

  • pracovať s ingredienciami
  • zdobiť bylinkami
  • a podávať jedlo kreatívnym a príťažlivým spôsobom.

Podľa mňa je styling podstatou každej fotky jedla. Bez vhodného a kvalitného stylingu, nafotené jedlo zvyčajne nevyzerá obzvlášť chutne.

Pri mojom stylingu jedla vždy kladiem dôraz na prirodzenosť ingrediencií. Práve preto používam len prírodné materiály a pomôcky. Vedeli ste, že len pár kvapiek vody, alebo oleja šalát rozžiari? Takže lak na vlasy a veci tomu podobné, nenájdete v mojej blízkosti.

Lahodné recepty vyžadujú autentický a skutočný štýl, bez veľkého množstva zbytočností. Čitateľ chce mať predsa pri varení pocit úspechu a nepozerať sa frustrovane na preštýlovaný pokrm.

Zdôrazňujem, že každé mnou štylizované jedlo je jedlé aj chutné a po odfotení ho s radosťou zjem!

ČO JE STYLING JEDLA?

Styling jedla je servírovanie a varenie jedla, či už ide o šalát, cestoviny, polievku, ovsenú kašu alebo pokrm z rúry, ešte pred jeho fotografovaním. Každej fotke jedla predchádza prepracovaný a premyslený styling. Toto všetko začína nákupom. Bylinky musia vyzerať sviežo a žiarivo zelené, zelenina by mala byť chrumkavá a farebná, orechy dobre tvarované a silné a v závere by jedlo malo vo vás vyvolať chuť.

  • Foodstyling prebudí chuť do jedla a naláka diváka uvariť si jedlo doma. 
  • Foodstyling môže byť úplne prirodzený. V minulosti sa na fotenie jedla zmrzlina vyrábala z modelovacej hmoty. Dnes ľudia pracujú tak prirodzene, že po fotení môžu všetky jedlá  zjesť. 

AKO VYZERÁ STYLING JEDLA V PRAXI?

Samotnému food stylingu predchádza vývoj receptu. Okrem chuti a štruktúry receptu, hrá dôležitú úlohu aj farba.

Aký zvoliť tanier či obrúsok a aké rekvizity sa k nemu hodia? Podľa typu jedla sa rozhodujem pre farebný svet a štýl, ktorým by sa mala fotografia uberať.

Potom prichádza na rad styling a úpravy.

Dokážem ozdobiť a nafotiť recept so správnymi doplnkami na jar, zimu, sviatočný, stredomorský, výdatný, alebo ľahký. Už len pohľad na obrázok dáva pozorovateľovi prvý dojem, akým smerom by sa malo jedlo uberať. Nie nadarmo sa hovorí: „Obrázok povie viac ako tisíc slov!“

S jedlom sa zaobchádza šetrne. Zatiaľ čo doma v každodennom živote je úplne irelevantné, či je zemiak okrúhly, podlhovastý alebo hrboľatý, na styling sa zvyčajne vyberajú obzvlášť krásne kúsky.

Zelená zelenina je jemne uvarená, mäso a ryby sú pečené do dokonalosti, bylinky sú starostlivo umývané a trhané, ovocie sa občas fotí so zeleňou, ktorá na ňom narástla. 

Kontaktujte ma, ak túžite po skvelej fotografii pre vašu firmu, či iný biznis.